Umístění oken a dveří v domě

Umístění oken a dveří v domě

  • Publikováno: 18.2.2019
  • Kategorie: Okna

Plánujete stavbu nového domu, přístavek nebo rozsáhlou rekonstrukci, která se dotkne i rozmístění, počtu a velikosti oken? Určitě se vyplatí vytvořit projekt se zkušeným projektantem, třeba si i něco připlatit. Použít univerzální projekt z internetu se nedoporučuje, protože tam není zohledněno konkrétní místo a situace, kde budete stavět. I s pomocí projektanta však budete tvořit svůj dům hlavně vy, tak aby vam plne vyhovoval. V tomto článku se podíváme, jak vyřešit umístění oken a dveří v domě.

Správná orientace vůči světovým stranám

Rozmýšlet dům s ohledem na světové strany je logické a měl by vám s tím pomoci architekt či projektant. Obecně platí, že na severní stranu obvykle nepotřebujete mít moc oken, když už tam jsou, mohou být spíše menší. Na severní stranu domu se umisťuje nejčastěji ložnice (ideálně severo-východ kvůli východu slunce), případně technická místnost, spíž nebo koupelna. Jednoduše ty pokoje, kde nepotřebujete mít příliš světla a ani vám nevadí, když tam bude chladněji, což je právě v ložnici ideální.

Naopak na jižní a západní straně by měla být větší okna, ideálně i francouzské okno a terasa. Do domu se tak dostane spousta světla a tepla. Na jižní a západní straně je vhodné mít místnosti, kde se nejvíce pohybujete – obývací pokoj, dětské pokoje, ale i kuchyň. Pracovnu si umístěte tam, kde vám to vyhovuje, někdo má raději pro práci temnější místnost, jiný zase sluneční paprsky.

Dostatek světla v domě

Rozmístěním a výběrem velikostí oken přímo ovlivňujete to, jaká atmosféra v domě bude. Počet a velikost oken jsou přímo úměrné množství přirozeného světla v domě. A obecně samozřejmě platí, že čím více slunečního světla v domě, tím veselejší a příjemnější atmosféra tam bude. Na druhou stranu je potřeba myslet i na tepelnou a zvukovou izolaci nebo v letních měsících na případné přehřívání interiéru.

Při plánování a výběru oken zohledňuje spousty faktorů, podívejme se na ty nejčastější:

  • Kolik světla. Základem oken je propouštění denního světla. Projektant navrhne okna tak, abyste měli v domě dostatek světla a aby bylo světlo ideálně rozloženo. Například využije střešní okna, která poskytují více světla než svislá okna.
  • Energetická efektivita. Máte-li okna na jih nebo střešní okna, pak například platí, že se potřeba energie na vytápění s vyšším počtem střešních oken snižuje.
  • Tepelný komfort v domě. Teplotu v domě ovlivňují i okna. Typ zasklení oken, velikost okna, stínící technika, možnost větrání aj.

Pravdou však je, že zasklené plochy se dají vždy účinně zastínit. Ideální k tomu jsou například venkovní žaluzie nebo rolety, které udrží horko za okny a nepustí ho dovnitř.

Určitě proberte rozmístění a velikost oken se svým architektem. Některá okna si můžete koupit i jako fixní, že je nebude možné otevírat. Tím ušetříte pár tisíc korun. Pravdou je, že v některých místech domu se taková fixovaná okna mohou hodit, protože zde není potřeba je otevírat.

Tip: Přečtěte si také článek, jaká okna do staršího domu

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE