Příslušenství pro okna - kompletní průvodce
- Publikováno: 15.7.2021
- Kategorie: Plastová okna
Uvažujete o koupi nových plastových oken nebo už je máte dokonce namontovaná? V tom případě vám doporučujeme zvážit i nákup dalších doplňků, které podtrhnou nejen design oken, ale zároveň zvýší komfort vašeho bydlení.
Nejčastějším doplňkem plastových oken je stínící technika, která tvoří jejich neodmyslitelnou součást. Dopřává soukromí, poskytuje elegantní a moderní vzhled, prodlužuje spánek a chrání před slunečním zářením. Na trhu existuje široká škála druhů stínící techniky, kterou je možné rozdělit na vnitřní (interiérovou) a na vnější.
Nejčastěji se zákazníci přiklánějí k vnitřní stínící technice, ať již se jedná o horizontální hliníkové žaluzie, vertikální žaluzie, textilní nebo bambusové roletky. Horizontální žaluzie jsou osvědčenou klasikou, se kterou nemůže zákazník šlápnout vedle. Pro velké prosklené plochy jsou zase zajímavým řešením vertikální žaluzie, na výběr jsou i bambusové roletky, které představují jeden z nejnovějších prvků stínící techniky. Všechny typy mají společné, že potrhují design interiéru a vytvářejí osobitý styl domova.
K oknům si můžete pořídit i venkovní stínící techniku, která je originálním řešením především moderních fasád. Nejoblíbenějším typem venkovní stínící techniky jsou venkovní žaluzie. Ty mají řadu výhod, ať se již jedná o ochranu před slunečními paprsky za horkých a slunečných dnů nebo o účinnou tepelnou ochranu budov. Pomáhají snižovat náklady na chlazení místnosti nebo naopak na její vytápění. Jejich nesporná výhoda spočívá i v tom, že je možné větrat místnost i při jejich zatažení. Kromě venkovních žaluzií existují i venkovní hliníkové rolety, ramenové a balkónové markýzy.
Možností výběru vhodné stínící techniky je nepřeberné množství. Vše je k dostání v mnohabarevném provedení, v rozdílném materiálu a v různých cenových relacích. Vybere si tedy skutečně každý.
Pojďme se podívat ještě na několik častých otázek, které lidi obvykle ve spojení se stínící technikou zajímají:
Určitě se rozhodnete správně, když si k oknům pořídíte sítě proti hmyzu. Nic není horšího než věčně obtěžující hmyz, který nejraději bzučí u hlavy, když se vám chce spát. Sítě proti hmyzu jsou jednoduchou a levnou ochranou proti těmto nevítaným návštěvníkům. Opět si můžete vybrat z celé řady designů od bílých až po dezén dřeva. Nezapomeňte, že insekticidní sítě představují nejefektivnější přirozenou ochranu proti hmyzu.
Sítě je možné pořídit nejen do oken, ale i do balkonových dveří. Tyto sítě mají mnoho podob a v létě prakticky nahrazují terasové dveře. Můžete mít otevírací síť na dveře s magnetem, posuvnou síť, rolovací síť nebo plisé sítě (skládací). Jejich montáž je velmi jednoduchá a zvládnete ji určitě sami. Podívejte se na podrobnější článek o sítích do balkónových dveří.
Kromě sítí proti hmyzu existují i další způsoby, jak se proti obtěžování hmyzem chránit. Můžete používat různé repelenty, aromatické bylinky v květináčích a jiné fígle, jak se hmyzu elegantně zbavit nebo vyhnout.
Máte vysoká okna s ventilačkou? Klika od okna je vysoko a vy na ni nedosáhnete? Vadí vám, že vaše stará vysoká okna zcela neplní svoji funkci? Právě pro vás jsou vhodné pákové mechanismy, které jsou jednoduchým řešením při otevírání těžce přístupných okem. Pákové mechanismy usnadňují práci, zkracují čas s otevřením okna a hlavně zaručují, že budou vaše nová okna plně plnit svoji funkci. Jsou vhodné jak na plastová, tak i dřevěná okna.
Mezi doplňky k oknům lze zařadit i parapety, které jsou součástí většiny oken a podtrhují jejich celkový design. Parapety se dělí, stejně jako žaluzie, na interiérové a venkovní. Zákazníci mají na výběr z celé řady materiálů, nejrůznějších dekorů a odstínů.
Nejčastěji se v interiéru setkáváme s parapety plastovými a s parapety z dřevotřísky, naopak venkovní parapety bývají z odolnějších materiálů, jako jsou parapety hliníkové, měděné, pozinkované nebo titanzinkové. Vnější parapety kromě designu zajišťují i plynulé stékání vody z venkovní části oken. Mají tedy svoji podstatnou funkci.
Podle interiéru si zákazník volí hloubku interiérového parapetu, a to s ohledem na design a funkčnost. Při výběru parapetů budete volit nejen materiál, ale i barvu a velikost. S výběrem parapetu si nechte určitě poradit od odborníka, který vám doporučí nejvhodnější materiál a hloubku parapetu s ohledem na parametry vašeho domova. Když vybíráte nové parapety, podívejte se na tento podrobnější článek o výběru parapetů.
Jestliže si budete parapety montovat svépomocí, pak si určitě prostudujte, jak parapety správně zaměřit. Když potřebujete zjistit přesnou délku a hloubku parapetu, musíte zohlednit materiál, ze kterého parapet bude, i další důležité faktory.
Další důležitou součástí plastových oken je kování. Kování se vyrábí z mnoha materiálů jako je např. nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník. Každý materiál má své přednosti i nevýhody a jinak reaguje na venkovní podmínky nebo frekvenci užívání. Okenní kování zodpovídá za správnou funkčnost oken z hlediska otevírání a má také zásadní podíl na bezpečnosti, tedy na tom, aby se přes okno do domu nikdo nedostal. Moderní okna bývají osazená celoobvodovým kováním, kdy vše řešíte jednou kličkou, která má tyto polohy – zavřeno, otevřeno, mikroventilace, ventilace.
Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:
Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej
Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:
NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE