Kondenzace vody a plíseň na oknechKondenzace vody a plíseň na oknech

Zvláště na podzim trápí mnoho domácností rosení skel a v tom horším případě i plíseň, která se na oknech může vyskytnout. Zatímco kondenzace vody je spíše designovou záležitostí, plíseň již představuje pro okna vážný problém. V případě, že není rychle odstraněna, může poškodit nátěr a snížit životnost těsnění. A to ani nemluvě o negativních dopadech na lidské zdraví. Plíseň ho může vážně poškodit, a tak v případě jejího výskytu je nutné začít problém okamžitě řešit.
Pokud vás tyto problémy trápí, nebojte, nejste v tom sami. Zvláště rosení oken trápí velkou část domácností. Oba tyto problémy mají ale většinou jednoduché řešení: správné větrání.

Kondenzace oken

Kondenzovaná voda je ideálním místem pro vznik plísní. Na oknech se objevuje většinou na podzim a v zimě. Je tím intenzivnější, čím větší je rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou vzduchu. Viníkem tohoto jevu může být i chybná instalace oken, například špatné napojení okna na těsnění. Za nejčastější příčinu se ale uvádí nesprávné větrání. Větrat by se mělo několikrát denně a v krátkých intervalech. V domácnostech se často nevětrá vůbec nebo se okna otevřou jednou denně na dlouho. Tento postup je rozhodně špatný a přispívá ke zhoršení situace.

Plíseň na oknech

Plísni se velmi daří ve vlhkém prostředí. Kolem oken do domu proniká vlhkost, a tak se není čemu divit, že se plísně objevují v blízkosti oken nebo přímo na nich. Nejčastěji se objevují v rozích ostění a pod parapetem. Mohou poškodit nátěr a těsnění, proto je na místě, je co nejdříve odstranit.

Návod, jak odstranit již vzniklou plíseň

Již vzniklou plíseň je třeba zlikvidovat do hloubky, její zničení jen na povrchu nebude dlouhodobě účinné. Nejvhodnější metodou je zakoupení chlornanu sodného ve spreji, nejčastěji se jedná o Savo proti plísním příp. jemu podobné výrobky, které seženete v každé drogerii. Chlornan sodný zlikviduje plísně okamžitě, nastříkejte jej na postižená místa a nechte působit dle návodu a poté řádně vyvětrejte. 

V případě, že preferujete méně chemickou cestu v boji s plísněmi, doporučujeme použít hadr namočený v octové vodě. Po dokončení práce je vhodné hadr rovnou vyhodit. 

Naopak se nedoporučuje likvidovat plísně suchým hadříkem či houbičkou. Jednak nebude tento postup účinný, ale hlavně byste mohli rozprášit nebezpečné spory a výtrusy všude v okolí.

Rady na závěr

  • Více topte a pravidelně větrejte, alespoň 3krát denně!
  • Větrejte často, ale krátce. Na podzim se doporučuje větrat v kuse maximálně 10 minut, v zimě je doporučená doba větrání ještě nižší, do šesti minut.
  • Vlhkost v bytě by neměla přesáhnout 60 %. Jedna z efektivnějších možností snížení vlhkosti vzduchu je využití kvalitního odvlhčovače vzduchu.
  • Jakmile se objeví plíseň, okamžitě ji odstraňte.
  • Při opakovaném výskytu plísně, řešte problém s odborníky.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE