Mikroventilace a její používání v ziměMikroventilace a její používání v zimě

Nová plastová okna umožňují dokonalé utěsnění místnosti, kdy výměna vzduchu probíhá pouze regulovaným způsobem, tedy vůlí uživatele. Prostředí v místnosti, která je dokonale utěsněná, ale není ideální. Z tohoto důvodu vznikla mikroventilace umožňující tzv. infiltraci, tedy minimální výměnu vzduchu.

Co je mikroventilace

Mikroventilace je poloha kliky před úplným zavřením, která způsobí uvolnění okna a vytvoření malé mezery mezi rámem a těsněním umožňující proudění vzduchu. Jedná se o funkci, která je již u většiny oken standardem.

Nejčastěji se mikroventilace používá od jara do podzimu v noci při spánku, když nechcete spát s úplně otevřeným oknem. 

Pozor na mikroventilaci v zimě

V zimě je důležité správné větrání: krátké a intenzivní. Nedoporučuje se ani používání ventilačky, která v zimě nepřináší žádný podstatný větrací efekt, navíc zvyšuje náklady na vytápění. Zcela nevhodné je pak používání mikroventilace! Zatímco v teplém počasí vám bude dobře sloužit, v zimě hrozí při jejím použití namrzání kování a jeho následné poškození. Navíc mikroventilace neumožňuje rychlé vyvětrání a zbytečně při ní dochází k tepelným ztrátám. Okna proto mějte v zimě pořádně zavřená a dodržujte pouze správné větrání: kolem 5 minut 2 krát až 3 krát denně.

Výhody mikroventilace

Mikroventilace zlepšuje výměnu vzduchu v místnosti, aniž by muselo docházet k řízenému větrání. Tím snižuje vlhkost a předchází vzniku plísní. Také umožňuje odvod škodlivin a mikrobů z místnosti. Při větrání mikroventilací navíc nedochází k prudkému poklesu teploty v obývacím prostoru.

Nevýhody mikroventilace

Mikroventilace je závislá na povětrnostních podmínkách. Při bezvětří je efekt mikroventilace minimální, a proto nedokáže adekvátně nahradit klasické větrání. Při silném větru může být efekt mikroventilace naopak příliš intenzivní. V zimě ji nelze používat, protože způsobuje tepelné ztráty a riziko poškození kování. Mezera, která mikroventilací vznikne, umožňuje pronikání hluku z venkovního prostředí, čímž snižuje jednu z hlavních výhod plastových oken, kterou je zvuková izolace.

Mikroventilace bojuje proti vlhkosti

Při vysoké vlhkosti v bytě je mikroventilace velmi dobrým pomocníkem. Pro snížení vlhkosti je důležité správné větrání. Pomůže ale i mikroventilace, kdy je okno otevřené na malou mezeru a umožní proudění vzduchu.

 Tip: Přečtěte si také článek Jak s úsporou tepla pomáhají nová plastová okna

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE