Jak na rekonstrukci bytu či domu? Interiérová designérka Lucie Šádková vám poradí, jak na to (ROZHOVOR)
- Publikováno: 15.8.2024
- Kategorie: Obecné
Krásné a útulné bydlení je snem každého z nás. Možná máte před sebou kompletní rekonstrukci bytu či domu, nebo jen chcete změnit a sladit interiér.
Celková rekonstrukce domu pro nás představuje nejen technickou, ale také emocionální výzvu. Mnozí z nás neví, jak to celé uchopit a kde začít. Přeci jen je to velká časová, finanční i emocionální investice a chceme, aby byl výsledek co nejlepší.
Proto vám přinášíme rozhovor s interiérovou designérkou Lucií Šádkovou, která se k designérství dostala po rodičovské dovolené, kdy přemýšlela co dál. Začalo jí hodně bavit zvelebovat vlastní bydlení, a tak si začala kupovat různé časopisy o bydlení.
V jednom z nich byla možnost vyhrát knihu za zveřejnění fotografie. Lucie knihu vyhrála, ale přišla jiná, než byla avizovaná. I tak si ji ráda přečetla a na konci se dozvěděla, že existují online kurzy designu, které ji vždy zajímaly. Při rodičovské si nemohla dovolit kurz studovat, ale naskytla se příležitost přihlásit se o stipendium, které vyhrála a díky tomu mohla studovat Online školu bytového designu a podnikání, který vede Jana Pěkná.
Lucie Šádková nejčastěji spolupracuje s mladými rodinami s dětmi, ale není to samozřejmě pokaždé. S klienty se snaží navazovat empatický vztah, aby spolupráce byla pro obě strany příjemná. Nabízí službu návrh interiéru, kde si klienti mohou vybrat ze dvou možností. Jedná se o základní návrh interiéru a komplexní návrh interiéru. Dále nabízím službu dispoziční řešení, která je vhodná pro klienty, kteří potřebují vědět, jakým způsobem má být rozmístěný jejich nábytek, či jak se jejich dům dá dispozičně přeorganizovat. Samozřejmostí je také služba konzultace, která klientům pomůže v rozhodování nebo je navede správným směrem. Na konzultaci se dá řešit v podstatě cokoliv od barevnosti, přes materiály, po dispozice v dané místnosti. Další službou je služba realizace, kde pomáhám klientům realizovat návrh interiéru.
Zaujala nás vaše služba “Realizace” (dohled nad realizací během rekonstrukce). Můžete nám přiblížit, co všechno obnáší a jak probíhá?
Většina klientů, kteří chtějí návrh interiéru, pak daný návrh samozřejmě realizuje. Ne každý to ale zvládne sám. Jedná se o kontroly na stavbách, komunikace se řemeslníky, objednávky zařizovacích předmětů, ale hlavně také řešení problémů, které téměř vždy na stavbě vzniknou. Moje služba realizace je vlastně taková pomoc klientům, aby měli dostatek času a málo nervů s rekonstrukcí:-)
Kolik času obvykle strávíte na místě rekonstrukce a jak často projekt kontrolujete?
To je hodně individuální. Záleží na konkrétní situaci. Zda jde vše hladce nebo se vyskytnul nějaký problém, který je třeba vyřešit. Objekt se obvykle kontroluje jednou týdně, pokud je třeba, ale tato služba obnáší také hodiny řešení a komunikace mimo stavbu telefonicky nebo online.
Jak Váš dohled přijímají samotní stavby vedoucí či dělníci? Jsou rádi za možnost konzultace, nebo je s nimi většinou horší komunikace?
Setkala jsem se s oběma možnostmi. Někteří se ptají a rádi konzultují, u některých se setkám s ne příliš milou komunikací a najít společnou řeč, je mnohdy horší. Na druhou stranu je spousta řemeslníků a firem, kteří moji činnost respektují.
Jaký je největší přínos pro klienta, když si vás najme na dohled nad rekonstrukcí?
Největším přínosem je určitě ušetření času a nervů z problémů, které obvykle na stavbě jsou. Pokud si klient realizuje vše dle mého návrhu sám a při rekonstrukci vzniknou problémy, které mohou vyžadovat změny v návrhu, může se stát, že nebude vědět, jak dál pokračovat a uchýlí se k řešení, které nemusí být úplně dobré. Tím, že realizaci zajišťuji já, jsem schopná ihned reagovat a návrh případně přizpůsobit aktuální situaci.
S jakými nejčastějšími problémy se jako interiérová designérka setkáváte při rekonstrukcích a jak je řešíte?
Nejčastěji se jedná o různá “překvapení” při rekonstrukci starších domů. Když se začíná, nikdo pořádně neví, co se skrývá ve stropech či za zdmi a pak nastane situace, kdy se musíme uchýlit k nějakým pracem navíc, se kterými se nepočítalo. Pokud dojde k nějakým změnám, vždy vše nejprve komunikuji s klientem a snažíme se najít pro něj nejschůdnější řešení.
Stalo se vám někdy, že si klient v průběhu realizace najednou návrh/realizaci rozmyslel a bylo třeba vše předělat? Jak se s tímto dá vyrovnat?
Toto se mi naštěstí nikdy nestalo. Návrh a realizace jsou dvě rozdílné služby a pokud začínáme realizaci nějakého návrhu, je tento návrh vždy od klienta schválen. V průběhu realizace by pak změny mohly pro klienty představovat vyšší finanční zátěž. Samozřejmě pokud se jedná o změny, jako je výmalba, tak to není takový problém.
Sledujete zvyšující se zájem o službu dohled nad realizací rekonstrukce?
Právě naopak. Připadá mi, že hodně lidí si vše raději dělá a zařizuje samo, ale neuvědomují si, co vše to vlastně obnáší a jak je to náročné a zasáhne jim to do života. Toto si uvědomí až v průběhu rekonstrukce, kdy mají trápení a bezesné noci.
Jaké jsou podle vás hlavní trendy v rekonstrukcích interiérů v současné době? A jaké předpokládáte budou v následujících letech?
Hodně velkým trendem jsou teď nejrůznější obdoby béžové barvy na kuchyňských linkách a relativně světlé interiéry. Pomalu se již ustupuje od různých lamelových panelů, které byly také ve své době velkým trendem. V následujících letech se dle mého začne více pracovat s barvami v interiéru.
Jaké hlavní rady byste dala lidem, kteří se chystají na rekonstrukci svého bytu či domu?
Pokud uvažujete nad návrhem interiéru, je dobré interiérového designéra oslovit v samém začátku, kdy je ještě možno hýbat se zdmi, posouvat dveře atd. Není nic horšího než dostat projekt, začít stavět a pak zjistit, že koupelny jsou maličké a je problém tam umístit vanu nebo že do kuchyně se nevejde ten ostrůvek, který jste tak moc chtěli. Přitom by se mohlo jednat jen o posunutí zdi o 10 cm a problém je vyřešen. Určitě není vhodné designéra oslovovat v případě, že již probíhá stavba. Pokud si vše chcete navrhnout a rekonstruovat sami, dopřejte si na to dostatek času. Je třeba nejdříve začít s dispozicemi než začnete vybírat barvy kuchyně. Dbejte na ergonomii a dostatek prostoru. Zamyslete se, kde máte mít umístěné dveře a zda se vám za ně vejde třeba skříň. Těch rad by byla celá řada:-).
Co vás na vaší práci nejvíc baví a jak relaxujete, když potřebujete tzv. vypnout?
Nejvíce mě na této práci baví, že můžu mým klientům pomoci najít nejvhodnější řešení, mnohdy i to, které by nečekali. Baví mě práce s barvami a materiály i to, jak se vše neustále vyvíjí a mění. Největším relaxem je pro mě procházka s naším pejskem, kdy si dám do uší sluchátka, pustím pěknou hudbu nebo podcast a jdu se projít na kopec, kde mám výhled na Říp a České středohoří. Pak také nejrůznější výlety s rodinou nebo relax v horké vaně.
Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:
NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE