Jak správně větrat v průběhu celého roku
- Publikováno: 20.7.2019
- Kategorie: Okna
Ať už žijete v bytě nebo v rodinném domě, určitě sami cítíte, že občas je potřeba vyvětrat. V domě je vydýchaný vzduch, nadměrná vlhkost nebo vysoká teplota. Sami neustále vydýcháváme oxid uhličitý a vytváříme vlhkost a teplo. To vše není vhodné ani pro lidské tělo, navíc to podporuje vznik plísní. Jak tedy správně větrat? Většina z nás větrá špatně, v zimě přicházíme o teplo, v létě zase byt zbytečně ohříváme. V tomto článku se podíváme, jak větrat v zimě a jak v létě a také jak větrání přizpůsobit počasí venku.
Faktem je, že efektivní výměnu vzduchu opravdu zajistí pouze intenzivní vyvětrání s oknem dokořán. Jinak je to však v zimě a jinak v létě, jinak na podzim když prší a jiné na jaře, když je ve vzduchu množství alergenů ve vzduchu.
V zimě se větráním vypouští z domu cenné teplo, za které platíme (dřevo, plyn, elektřina aj.). I proto je potřeba větrat krátce a důkladně, nejlépe udělat průvan. Ztlumte topení a vyvětrejte intenzivně (cca 5 minut) v celém domě. Vymění se vyhřátý vzduch, ale neochladí se stěny, podlaha, nábytek a další věci v bytě. Nepřijdete tedy o veškeré teplo. Určitě se v zimě vyhněte větrání „ventilačkou“, protože vám jen uniká teplo a vzduch se nestihne vyměnit za čerstvý a studený. Navíc se kolem oken začne srážet vlhkost a může začít vznikat plíseň.
V zimě není vhodné větrat ani na mikroventilaci. Malá mezera nezajistí výměnu vzduchu a hlavně hrozí namrzání kování a jeho poškození.
V létě je logické, když nebudete větrat přes den, ale v noci a brzo ráno. Přes den je venku horko a horký vzduch do domu nechcete. Ideálně větrejte během noci a brzo ráno, když venku ještě není horký vzduch, a používejte do oken sítě proti hmyzu. Lidé často větrají i s pomocí průvanu po celý den, ale to není dobře. Do domu se vám dostane spousta prachu a pylu, navíc vám byt nebo dům venkovní vzduch přes den spíše ohřívá. Průvan přes den se může zdát osvěžující, ale když je horko, spíše vám byt ještě zahřeje. V kombinaci s venkovní stínící technikou (rolety, žaluzie, markýzy) vám noční větrání domů přinese příjemné podmínky.
V létě se také doporučuje méně vařit, sušit prádlo venku a vůbec tak omezit vlhkost v bytě. V noci nebo ve dnech kdy není takové horko, můžete také konečně využít „ventilačku“.
Obecná rada je přizpůsobit větrání, jeho délku a četnost venkovnímu počasí. Tj. řešíte-li doma problémy s vysokou vlhkostí, není úplně vhodné větrání za deště, kdy se vlhkost doma po vyvětrání ještě zvýší. Ovšem pokud máte doma alergika a je pylová sezóna, větrání za deště nebo po něm je naopak žádoucí, protože vzduch je čistší.
Jednoduchá zásada pro větrání zní: čím je chladněji, tím větrejte kratší dobu. V zimě tedy cca 5 min., na podzim a na jaře cca 15-20 min. dle počasí, v létě klidně i déle hlavně v noci a k ránu.
Správné větrání vám opravdu výrazně zpříjemní pobyt doma v průběhu celého roku.
Tip: Přečtete si také článek Jak nová plastová okna pomáhají s úsporou tepla
Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:
Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej
Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:
NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE