Prodlužte živostnost plastových oken správnou údržbou svépomocí
- Publikováno: 12.8.2021
- Kategorie: Plastová okna
Když máte plastová okna, tak jako většina z nás, pak možná řešíte jejich správnou údržbu. Pravdou je, že když se budete o svá plastová okna starat, prodloužíte jejich životnost. Můžete si jednou za rok pozvat odborníka, který vám okna správně seřídí a zkontroluje, nebo se můžete o svá okna postarat sami. Tedy jestli jste alespoň trošku kutilové. Ale opravdu to není nic složitého. V tomto článku se podíváme, jak si okna seřídit, jak kontrolovat těsnění, jaká je údržba kování, jak okna čistit, případně vyměnit některý díl, nebo jak je připravit na zimu.
Obsah:
Seřízení oken
Kontrola těsnění
Jak se starat o kování
Drobné opravy povrchu oken
Díly plastových oken, které lze vyměnit
Mytí oken
Čištění rámů, kování, těsnění
Co s okny před zimou a v zimě
Co s okny po zimě a na jaře
Když okna nedrhnou a vůbec fungují dobře, pak seřízení není potřeba. Obecně platí, že když okna začínají lehce drhnout, tedy křídlo dolehne na rám, je potřeba okno seřídit. Nejlépe už v případě, že se drhnutí blíží. Plastová okna se seřizují seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu imbusovým klíčem (nejčastěji o velikosti 4 mm). Výškově a stranově se seřizuje křídlo vůči rámu. Obecně platí, že horní závěs se seřizuje v otevřené poloze.
Podívejte se na článek, jak seřizovat plastová okna.
Těsnění oken, které je vyrobeno z kvalitní pryže, je stěžejní pro perfektní tepelně izolační vlastnosti okna. Těsnění má životnost kolem 10 let, tedy méně než okno samotné, proto je potřeba ho kontrolovat a v pravý čas vyměnit. Těsnění můžete jednou za čas očistit mýdlovým roztokem, abyste prodloužili jeho životnost. Když však začíná být těsnění zteřelé, je čas ho vyměnit, což není úplně jednoduché.
Chcete-li se dozvědět o těsnění více, přečtěte si článek o těsnění plastových oken.
Součástí oken je i kování. Tady stačí jednou za rok kování promazat tak, že dáte několik kapek silikonového oleje mezi třecí plochy vzájemně pohyblivých dílů. Když něco drhne nebo nefunguje, je čas kování seřídit. Co se týče čištění kování, stačí vám jemný hadřík a voda, v případě silného znečištění pak denaturovaný líh.
Na plastových oknech mohou vznikat různá poškození - škrábance na skle, drobné odštípnutí, poškození rámu, promáčkliny a jiné. Poškození se stává nejčastěji při stavebních úpravách, při montáži, ale také při běžném užívání. Vždy záleží na tom, co konkrétně se stalo. Některé drobné opravy si zvládnete udělat sami, jindy je nutno vyměnit sklo nebo fólii. Budete potřebovat speciální lepidla, jemný smirkový papír, barvu, tmel apod. Na internetu najdete různé návody na konkrétní poškození.
Když se u plastových oken něco pokazí, nemusíte obvykle hned kupovat nová okna, stačí některé díly vyměnit. Když se pokřiví celý rám, tak už okno asi nespravíte, ale spousta komponentů vyměnit lze. Pojďme se podívat na díly, které je možné vyměnit:
Něco z toho zvládnete vyměnit sami, na něco je lepší pozvat si odborníky.
Mytí oken je jednoduché. Odstraníte všechno, co by vám překáželo, vyberete vhodné počasí (ani mráz, ani ostré slunce), vezmete rozmývák, stěrku a utěrku z mikrovlákna. Plus můžete použít speciální přípravek na mytí oken a také vlažnou vodu a můžete začít.
Více tipů na správné mytí oken najdete v tomto článku.
Tip: zajímá vás, jak vyleštit okna?
Kromě skel je dobré občas vyčistit i rámy a ostatní části oken. Na čistění rámů používejte běžné čisticí prostředky bez rozpouštědel a bez drobných částeček, které by mohly poškrábat povrchovou vrstvu. Kování je dobré promazat, těsnění zase přetřít olejem na bázi silikonu. Důležité je čistit odtokové otvory, které jsou vyfrézované z vnější strany okna.
Více o čištění rámů, kování a těsnění se dozvíte v tomto přehledném článku.
Když máte plastová okna, údržba je mnohem jednodušší než třeba u dřevěných oken. Před zimou je dobré okna prohlédnout a zkontrolovat. V zimě se pak zaměřte na správné větrání. Ideální je větrat několikrát denně tak, že otevřete okna naplno na pár minut. Je to lepší, než mít otevřenou jen mikroventilaci nebo nevětrat vůbec. Na oknech a kolem nich pak zbytečně vznikají plísně a okna se rosí.
Více o údržbě oken před zimou a v zimě se dozvíte v tomto článku.
Zima dává plastovým oknům a vůbec všem oknům pěkně zabrat. Zatěžuje kování, těsnění a rámy oken se smršťují. Vlivem teplotních změn může navíc docházet ke svěšení okenních křídel. Jaro je proto ideálním obdobím na seřízení oken. Po zimě je také čas okna pořádně umýt. Můžete také zkontrolovat těsnění a kování, případně opravit okna, mají-li drobná poškození.
Další podrobnější informace o tom, jak se o svá okna postarat po zimě, najdete v tomto článku.
Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:
Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej
Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:
NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE