Výměna oken krok za krokem
- Publikováno: 16.3.2021
- Kategorie: Okna
Když uvažujete o výměně oken, na prvním místě budete nejspíše řešit, jaká okna vlastně chcete. Je potřeba zvolit materiál, počet komor, typ zasklení apod. Co se týká stavebního povolení to budete řešit až poté, co vyberete typ oken. Obecně platí, že stavební povolení potřebujete v případě, že změníte ráz oken, tedy budete mít okna větší nebo menší. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Nejčastěji v dnešní době volí lidé kvalitní plastová okna s trojsklem, případně i bezpečnostním sklem, když bydlí v přízemí. Počet komor závisí na velikosti okna.
Podívejte se, jaké druhy oken se v současné době nabízí.
Většinou stavební povolení nepotřebujete, nebo jej bez problémů dostanete. Důležitější je reálná výměna oken a montáž nových oken. Tady se důrazně doporučuje nechat montáž oken na dodavatelské firmě.
Obvykle to probíhá tak, že na místo přijede technik, poradí vám s výběrem oken i s případným vyřízením stavebního povolení, řekne vám, jak se na výměnu připravit, ale hlavně vše zaměří. Poté přijedou montéři, kteří demontují a odvezou stará okna a během jediného dne namontují i okna nová.
Přečte si také, jak přesně probíhá zaměření a montáž.
Výměna oken není úplně čistá práce, s tím počítejte. Je potřeba přestěhovat nábytek dále od oken, poté je vhodné všechno zakrýt (nábytek i podlahu). Stejně vás bude po výměně oken čekat pořádný úklid, i když se montéři snaží za sebou uklízet. Když budete chtít, odvezou a zlikvidují stará okna, ale detailní úklid bude nakonec stejně na vás.
Zde konkrétní návod, jak připravit interiér na výměnu oken.
Zjistěte si dopředu potřebné informace ohledně zákonných podmínek. I výměna oken se totiž řídí různými paragrafy a vyhláškami. Nejdůležitějšími normami jsou stavební zákon č. 183/2006 Sb. a Tepelná ochrana budov ČSN 730540-2. Výměna oken je příkladem udržovací práce, která je definována ve Stavebním zákoně, konkrétně v § 103, odst.1, písmene c. Podle zákona povolení ani ohlášení není vyžadováno u udržovacích prací, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou.
To, zda výměna oken podléhá stavebnímu povolení či nikoliv, závisí na tom, jakou výměnu oken plánujete. Jestliže budete měnit okna za jiná stejného rozměru a vzhledu, jedná se o tzv. udržovací práce, které nevyžadují žádné povolení stavebního úřadu. Pokud ale provádíte větší úpravy, tedy chcete změnit ráz oken (budete okna zmenšovat, zvětšovat nebo měnit jejich členění) dochází tím ke změně vzhledu stavby a jste povinni tuto výměnu oznámit stavebnímu úřadu, který vydá příslušné stavební povolení. Stavební úřad bude od vás vyžadovat nákres původního a budoucího stavu. Při složitější výměně, například za francouzská okna, si může stavební úřad vyžádat i statický posudek.
Při výměně oken v bytě, u kterého jste přímým vlastníkem, budete potřebovat souhlas správce domu. Toho o plánované výměně informujte písemně, vyplněním příslušného formuláře. Informovat musíte i v případě, že jste nájemníkem v bytovém družstvu, souhlas budete muset získat od bytového družstva. I v tomto případě posíláte písemnou žádost na příslušném formuláři.
Montéři demontují stará okna a připraví si stavební otvor. Používají se parotěsné pásky, které se lepí na rám okna, připojovací spára musí perfektně těsnit. Plastová okna se při osazení podloží plastovými podložkami, okna se vyklínují podle vodováhy, a usadí se. Kotvení probíhá obvykle turbošrouby přes okenní rám, případně přes hmoždinky. Když se okna ukotví, odstraní se provizorní klínky a připojovací spára se vypění nízkoexpanzní PUR pěnou. Až pěna vytvrdne, to co přesahuje se jednoduše odřízne a a dolepí se pásky, kterými se připojovací spára utěsní. Výměna jednoho okna trvá cca půl hodiny.
Když je potřeba po výměně sundat nějakou fólii až s odstupem času, upozorní vás na to montér. Jinak vás po výměně oken čeká hlavně úklid. Nová okna by měla být perfektně seřízena, takže by s nimi neměla být žádná práce ani údržba. Okna můžete samozřejmě umýt, protože při montáži se mohou zaprášit.
V praxi je možné měnit okna po celý rok. Na jaře a v létě je to nejpříjemnější kvůli venkovní teplotě, ale je zase těžší sehnat kvalitní montážní firmy, protože toho mají hodně. Naopak v zimě mohou být okna i levnější v nějaké zimní slevě, a termín montáže si můžete obvykle domluvit prakticky okamžitě. Těsně před zimou je to také možné, můžete je hned otestovat v chladném období a navíc již první zimu ušetříte na vytápění.
Pokud si i přes veškeré zjištěné informace nejste jisti, zeptejte se raději svého dodavatele oken. Poradí vám s výběrem oken i se stavebním povolením. Profesionální firma by vždy měla sledovat platnou legislativu, a tak by vám měla odpovědět na jakýkoliv dotaz ohledně výměny oken.
Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:
Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej
Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:
NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE